Alec Bradley Black Market kan låta som en skum, tvivelaktig cigarr som fallit ner från någon lastbil någonstans, men detta kunde dock inte vara längre ifrån sanningen. Alec Bradley Black Market tillverkas på den högt ansedda fabriken Tabacos de Oriente i Danli, Honduras, med några av de bästa blandningarna som finns och ett mörkt, oljigt täckblad från Nicaraguas Jalapa.
Alec Bradley Black Market Punk är den minsta cigarren i kollektionen Black market. Och med sin ringa storlek på 102 mm har Alec Bradley valt att döpa denna vitola till "Punk" då de vill utmana de mer tradionella namnen som "robusto, Toro, Torpedo" etc. och kanske leder de nya benämningarna på cigarrerna till en ny storleks-standard i framtiden, men vem vet?
Som med resten av Black Market-cigarrerna tillverkas dessa i Tobacos de Oriente i Danli, Honduras. Black Market-blandningen är en mix av panamansk och honduransk inlaga med ett sumatra-omblad och nikaraguansk täckblad.
"Varje månad, i över ett år, hade jag jobbat med blandningar med en särskild tobak från Panama. Den unika smaken av panamansk tobak som jag så gott tyckt om måste på något sätt delas med världen. Efter att ha skapat 18 olika Panamanska blandningar rökate jag den tredje i linjen, och förstod direkt, detta är Black Market!"
-Alan Rubin
Egenskaper: