
Matilde grundades 1876 i Santiago de Los Caballeros och återupplivades av familjen Seijas 2014 och det har varit en framgångssaga sen dess.
Matilde cigars historia börjar naturligtvis med grundaren själv, Jose Seijas. Hans passion för cigarrer grundades 1974 när han anställdes av Consolidated Cigar Corporation för att skapa avdelningen för industriell teknik. Hans första uppgift var att övervaka sorteringen, urval och avlägsnande av tobak vilket gjorde det möjligt för honom att bekanta sig med tobaken som han skulle använda i så många år. Fyra år senare förflyttades han till La Compania Insular Tabacalera, vilket ligger i Las Palmas de Gran Canaria; där han för första gången fördjupade sig i hela cigarrtillverkningsprocessen.
Jose tillbringade tre år i Las Palmas innan han flyttades tillbaka till La Romana för att arbeta med tillverkning i Tabacalera de Garcia. Där blev han snabbt vice president för Operations och Master Blender fram till sin pensionering i slutet av 2011. Under sin tjänst i TDG ledde Jose blandning och tillverkning av märkena: Seijas Signature (Top 25 of Cigar Aficionado), Mi Dominicana av Jose Seijas (Top 25 of Cigar Aficionado), Montecristo, Romeo & Julieta, Vega Fina, H.Upmann, Onyx, Trinidad, Don Diego och många andra märken.
Matilde skapades 1876 i Santiago de los Caballeros. Varumärket upphörde att existera i början av 1900-talet. Det är ett av de första tobaksföretagen i Dominikanska republiken.
Ungefär ett år efter pensioneringen bestämde Jose sig för att återvända till cigarrindustrin. Den här gången producerade han i mindre skala för att verkligen försöka nå sitt mål att producera den bästa cigarr som tänkbar. Han inledde sin nya resa med sina söner, Enrique & Ricardo.
För att hylla sitt hemland bestämde Jose och hans söner att återuppliva ett varumärke med djupa rötter i Dominikanska republiken. Matilde Renacer var deras första serie. Renacer, som betyder återfödelse, var ett lämpligt namn för tillfället. Inte bara för att det var Matildes återuppståndelse utan för att det var början på en ny etapp i Joses cigarrliv - från att göra miljoner cigarrer, till att koncentrera sig på bara några tusentals och för att försäkra sig om att bara de bästa tobaksvarianterna användes samt de bästa hantverkarna skulle producera dem. Blandningen fick 92 och hedrades i Cigar Aficionados Top25 cigarrer 2014.
Till Matilde - Klicka Här